Wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się gubieniem moczu w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia, bieganie itp., nęka najczęściej kobiety w dwóch ważnych okresach ich życia: po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym.

Przyczyną tej dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy; po porodzie – w wyniku mechanicznego uszkodzenia mięśni (ważne czynniki ryzyka prowadzące do uszkodzenia mięśni dna miednicy to: poród zabiegowy – kleszcze, próżnociąg,  duża masa urodzeniowa dziecka, przedłużająca się II faza porodu, oksytocyna) a w okresie menopauzy – zazwyczaj w wyniku zmian hormonalnych (progesteron, estrogeny), zmian w produkcji kolagenu oraz przebytych wcześniej porodów.

Bardzo istotne jest zatem wzmacnianie mięśni dna miednicy przez kobiety w każdym okresie życia, by zapobiec lub trwale pozbyć się problemu wysiłkowego nieotrzymania moczu. W Australii opieka okołoporodowa nad kobietą ciężarną kończy się nawet kilka miesięcy po porodzie, kiedy mięśnie dna miednicy rodzącej, reedukowane pod nadzorem fizjoterapeutki, wracają do pełnej sprawności i formy sprzed porodu. Niezwykle istotne są odpowiednie ćwiczenia, zaciskanie mięśni zwieraczy i próby wstrzymywania strumienia moczu w toalecie bądź „na sucho” są ogromnym błędem i prowadzą do nasilenia dolegliwości!