Dla każdego mężczyzny zdrowa i prawidłowo funkcjonująca prostata ma ogromne znaczenie. Obecnie coraz bardziej obniża się wiek, kiedy problemy z tym gruczołem są na tyle poważne, że konieczny jest zabieg operacyjny w trakcie którego usuwa się część lub cały gruczoł a nawet tkanki okalające z powodu zmian nowotworowych.

Po zabiegu jednak często pozostają skutki uboczne w postaci nietrzymania moczu, zaburzeń potencji i erekcji. Objawy te, choć nie zagrażają życiu pacjenta, jednak w znacznym stopniu obniżają komfort życia – konieczność zakładania wkładek na nietrzymanie moczu znacznie ogranicza prowadzenie różnych form  aktywności ruchowej, brak możliwości podjęcia współżycia seksualnego prowadzi do obniżenia nastroju, stanów depresyjnych,  poczucie bycia niepotrzebnym itp.

Obecnie w Polsce bardzo mało mówi się o tym, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu i zaburzeniami potencji u mężczyzn, zazwyczaj pacjenci dowiadują się, że tak już musi być. Niekoniecznie. Jeśli podczas operacji nie zostały uszkodzone nerwy i pacjent jest w stanie kontrolować mięśnie zwieracze, dobry trening może wiele zdziałać. Usprawnianie po prostatektomii obejmuje trening siłowy i wytrzymałościowy mięśni dna miednicy w trzech warstwach, wymaga prawidłowego oddechu i reedukacji wzorców motorycznych związanych z nieprawidłową reakcją dna miednicy na zmiany ciśnienia śródbrzusznego.

Ćwiczenia wstrzymywania strumienia moczu niewiele pomogą, a mogą wręcz zaszkodzić. Konieczny jest po prostu konkretny trening i dolegliwości zostaną wyeliminowane lub znacznie zminimalizowane.