Obniżenie narządu rodnego określa się w IV stopniach międzynarodowej skali POPQ.

Poproś swojego  lekarza ginekologa by podał Ci w jakim stopniu Twoje narządy rodne uległy obniżeniu, jeśli twierdzi, że u Ciebie występuje ten problem.

Obniżenie narządu rodnego daje różne odczucia, w zależności od właśnie stopnia nasilenia – na początku możesz czuć w godzinach popołudniowych nieprzyjemny ucisk w okolicy krocza, jakby był tam jakiś ciężar napierający w dół, możesz czuć także ból. Z czasem to uczucie pojawia się coraz wcześniej i częściej, nasila się znacznie, kiedy wchodzisz lub schodzisz po schodach, biegniesz, ćwiczysz lub cokolwiek podniesiesz. Następny etap to uczucie wysuwania się ścian pochwy – czujesz, że z wnętrza pochwy wysuwa się jej część na zewnątrz, czasem nawet jest to widoczne i wyczuwalne palcami. Z czasem ta część wysuwa się coraz bardziej, często pojawia się bolesny stan zapalny, seks może być  bolesny, a trakcie stosunku czujesz że mocz wypływa bez Twojej kontroli. IV stopień obniżenia narządów rodnych to znaczne wypadanie na zewnątrz. Jaka jest przyczyna tych dolegliwości? Najczęściej zaburzenie statyki narządu rodnego do którego doszło w wyniku przebytego i nieleczonego urazu okołoporodowego, zaburzeń produkcji kolagenu i zmian hormonalnych.

Jak zatem leczyć te dolegliwości? Zazwyczaj obniżenie narządu rodnego w stopniu III i IV  leczone jest operacyjnie, obniżenie w stopniu I i II bardzo dobrze reaguje na terapię zachowawczą – czyli trening mięśni dna miednicy ewentualnie wspomagany biofeedbackiem.

Zdarza się , że kobiety z obniżeniem stopnia III  i IV z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą być operowane – wtedy także stosuje się terapię zachowawczą, która często daje zadowalające efekty. Oczywiście po operacji także konieczne jest utrzymywanie mięśni miednicy w jak najlepszej  możliwej kondycji – nic nie zastąpi ich pracy i jeśli mięśnie dna miednicy nie są aktywne – dolegliwości powrócą na pewno.