Uczucie bólu, rozpierania i ciążenia w okolicy krocza w godzinach popołudniowych zazwyczaj świadczy o obniżeniu ścian pochwy.

Przyczyną tego problemu najczęściej jest przebyty uraz okołoporodowy, zaburzenia produkcji kolagenu czy zmiany hormonalne. Dodatkowo obniżeniu ścian pochwy towarzyszą także przepukliny – cystocele, enterocele, rectocele, urethrocele ( ściany pęcherza lub jelita wpuklają się w ściany pochwy).

Wypadaniu ścian pochwy może towarzyszyć obniżenie lub wypadanie macicy, zaburzenia pracy pęcherza moczowego, ból w miednicy, ból w trakcie stosunku, wyciekanie moczu w trakcie stosunku. Często bóle kręgosłupa lędźwiowego, bioder i znaczne osłabienie dolnej części mięśni brzucha.  Terapia zachowawcza w postaci treningu dna miednicy jest dobrym, nieinwazyjnym rozwiązaniem w przypadku początkowego i średniozaawansowanego stadium tej dolegliwości. W bardziej zaawansowanym – absolutnie konieczny jest trebnig mięśni dna miednicy, by przygotować pacjentkę do zabiegu oraz, co najważniejsze, aby jak najdłużej utrzymać efekty zabiegu operacyjnego.

Bardzo ważna jest świadomość, że zabieg operacyjny nie rozwiązuje całkowicie  problemu – dolegliwości powrócą, jeśli pacjentka nie zadba o dobrą kondycję mięśni dna miednicy.