Nietrzymanie moczu występujące u mężczyzn powstaje zazwyczaj z 2 powodów:

Pierwszy to stan po całkowitej lub częściowej resekcji prostaty – jako powikłanie po zabiegu, przebiegające z uszkodzeniem lub nie – nerwów i mięśni miednicy mniejszej. Może objawiać się jako:

  1. wysiłkowe nietrzymanie – wyciek moczu powoduje np kaszel, kichanie, skakanie, dźwiganie  osłabienie mięśnia wypieracza – trudność w opróżnieniu pęcherza moczowego i zaleganie moczu prowadzące do stanów zapalnych
  2. ciągłe wyciekanie moczu – konieczne jest noszenie specjalnych wkładek

Drugi powód to dysbalans mięśni dna miednicy spowodowany zaburzeniami stabilizacji głębokiej i nieprawidłową reakcją zespołu dna miednicy na zmiany ciśnienia sródbrzusznego.

Objawia się najczęściej wysiłkowym nietrzymaniem moczu – podczas dźwigania, kaszlu, skoków, treningu siłowego, biegania, uprawiania sportu, jazdy konnej

Mężczyźni z zaburzeniami napięcia dna miednicy cierpią także na bóle kręgosłupa lędźwiowego, dyskopatie, rwę kulszową, zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych oraz zaburzenia potencji i erekcji.

W obydwu przypadkach zdecydowanie należy przywrócić prawidłową funkcję mięśni dna miednicy i głębokich stabilizatorów – współpracy mięśni bioder, głębokiej ściany brzucha i grzbietu.

Warunkiem skuteczności treningu u pacjentów po zabiegach operacyjnych jest zachowanie przewodnictwa nerwowego.